19 вересня 2019 року
Фармаконагляд Мобільний зв’язок та здоров’я людини Малюнки-попередження на упаковці тютюнових виробів
Сімейна медицина Відповіді фахівців Медико-санітарне забезпечення оздоровлення дітей
Вакцинопрофілактика Лікування за кордоном Медичне запезпечення у сфері безпеки дорожнього руху
Профілактика захворюваності Медико-соціальна експертиза Безкоштовне медичне обслуговування

Послуги та рекомендації :: Актуальні питання :: Профілактика захворюваності
Коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV, або БСРС-КоВ)


Коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому

(MERS-CoV, або БСРС-КоВ)

Розповсюдженість MERS-CoV у світі

Перші хворі на близькосхідний респіраторний синдром (MERS або БВРС) виявлені в Йорданії у квітні 2012 р., про що офіційно повідомлено у вересні 2012 р. Ними виявилися дві особи, що померли під час спалаху пневмонії у лікувальному закладі.

Зростання захворюваності на MERS спостерігалося у квітні 2014 р., здебільшого за рахунок Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів. Випадки місцевого зараження були також виявлені у Йорданії, Катарі та Об'єднаних Арабських Еміратах. На сьогодні циркуляція MERS обмежена Аравійськім півостровом, де зареєстрована переважна більшість хворих на MERS (85%).

З кінця травня 2015 р. стрімке зростання захворюваності на MERS відмічалось у Республіці Корея внаслідок великого спалаху, пов'язаного з випадками внутрішньолікарняного інфікування в декількох лікувальних закладах. Ситуація виникла в наслідок завезення інфекції з Аравійського півострова та пов'язана з єдиним хворим. Пік спалаху прийшовся на початок червня 2015 р., на сьогодні у Республіці Корея реєструються лише поодинокі випадки захворювання. Це єдиний випадок розповсюдження інфекції за межами Аравійського півострова.

Поодинокі завезені випадки MERS було виявлено у США, Великобританії, Німеччині, Австрії, Нідерландах, Франції, Італії, Греції, Тунісі та Туреччині у осіб, що прибули з Катару, Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів.

Відомості про збудник MERS

Коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV, або БСРС-КоВ) належить до родини коронавірусів, представники якої можуть викликати захворювання дихальних шляхів у тварин та людини. У людей коронавіруси викликають респіраторні захворювання з різним ступенем тяжкості: від звичайного гострого респіраторного захворювання (ГРЗ) до тяжкого гострого респіраторного синдрому (ТГРС).

Епідеміологічні особливості MERS-CoV

На сьогодні джерела інфекції вивчені недостатньо, однак вважається, що верблюди є природним резервуаром MERS. У ролі джерела інфекції, окрім верблюдів та, можливо, інших видів тварин, може виступати хвора людина з тяжким перебігом MERS. Епідеміологічна роль осіб з легким та безсимптомним перебігом хвороби досі не з'ясована.

Механізм передачі інфекції у природних осередках невідомий. Від людини до людини передача MERS відбувається повітряно-крапельним шляхом, однак не виключаються інші шляхи передачі інфекції, що можуть реалізуватися при тісному контакті з хворим. На даний час відомостей про стійку передачу MERS від людини до людини та циркуляцію збудника у популяції людей поки немає.

Тривалість виділення збудника з організму хворого достеменно невідома, однак, варто вважати, що хворий є джерелом інфекції протягом всього періоду наявності клінічних проявів та 24 години після їх зникнення.

Найбільша концентрація вірусу виявлена у зразках з нижніх відділів дихальних шляхів хворих, менша – у зразках з верхніх відділів дихальних шляхів. Вірус у незначній кількості знайдено у крові, сечі та калі осіб з вираженими клінічними симптомами. Це дозволяє припустити наявність множинних шляхів передачі, серед яких повітряно-крапельний є провідним.

На сьогодні не встановлена залежність ризику зараження та тяжкості перебігу хвороби від віку, статі або інших факторів. Дані про тривалість імунітету у осіб, що перенесли хворобу, відсутні.

Клінічні прояви MERS-CoV

Середній інкубаційний період складає 5-7 днів, максимальний інкубаційний період триває не більше 14 днів.

Спектр клінічних проявів достатньо широкий – від безсимптомного перебігу до тяжкої пневмонії та респіраторного дистрес-синдрому, септичного шоку, поліогранної недостатності, ниркової недостатності, коагулопатії, перикардиту та інших ускладнень, що загрожують життю. Пацієнти з ускладненнями вимагають штучної вентиляції легень та гемодіалізу. У третини пацієнтів відмічаються симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, зокрема, діарея.

Летальність складає близько 36% серед усіх зареєстрованих випадків.

До груп ризику щодо тяжкого перебігу MERS відносяться особи з діабетом, нирковою недостатністю, хронічними захворюваннями легень та ослабленим імунітетом.

Профілактика та лікування

Специфічного лікування MERS на сьогодні не існує. Хворі отримують симптоматичну та підтримуючу терапію.

До основних заходів профілактики при відвідування територій, де реєструється MER, відносяться:

- дотримання гігієнічних правил при контакті з тваринами, зокрема верблюдами, на фермах, ринках, хлівах та в інших місцях;

- належна кулінарна обробка або пастеризація продуктів тваринного походження;

уникнення контакту з хворими, померлими від MERS.

Медичні установи, що надають допомогу пацієнтам з MERS, повинні дотримуватися правил протиепідемічного режиму щодо недопущення внутрішньолікарняного зараження. Медичний персонал повинен проходити регулярну підготовку з цих питань.

Міжнародний туризм та торгівля

ВООЗ вважає ситуацію з MERS у світі такою, що справляє значний вплив на громадське здоров'я та має міжнародне значення. Однак, на сьогодні немає необхідності у будь-якому обмеженні туризму чи торгівлі з країнами, де реєструється MERS, а також у скринінгу здорових осіб у пунктах пропуску через державний кордон.

Країнам, незалежно від того, реєструються чи ні випадки захворювання на MERS слід зберігати високий рівень пильності, особливо у тих випадках, коли в країні перебуває велика чисельність мандрівників, або працівників-мігрантів з Близького Сходу.

 Президент України  Верховна Рада України  Урядовий портал  Головна сторінка