19 вересня 2019 року
Фармаконагляд Мобільний зв’язок та здоров’я людини Малюнки-попередження на упаковці тютюнових виробів
Сімейна медицина Відповіді фахівців Медико-санітарне забезпечення оздоровлення дітей
Вакцинопрофілактика Лікування за кордоном Медичне запезпечення у сфері безпеки дорожнього руху
Профілактика захворюваності Медико-соціальна експертиза Безкоштовне медичне обслуговування

Послуги та рекомендації :: Актуальні питання :: Профілактика захворюваності
Хіміопрофілактика малярії (згідно з "International travel and health – vaccination requirements and health advice", WHO, Geneva)


Хіміопрофілактика малярії (згідно з "International travel

and health – vaccination requirements and health advice", WHO, Geneva)
Континент, країна, регіон Схема хіміопрофілактики Період передачі малярії та зони в країні
1 2 3
Азія та Океанія
Афганістан AS+SP – 2nd; 3rd trimester; QN З травня по листопад, в зонах, розташованих нижче 2000 метрів, тропічна малярія на півдні країни в окремих регіонах.
Бангладеш AL – 2nd; 3rd trimester; QN Весь рік, скрізь, окрім Дакки й нижчезазначених територій; – в лісових зонах и на південному сході країни.
Бутан QN Весь рік, в 5 провінціях: Ширанг, Гайлегфуг, Самчи, Самдрупіонгхар и Шемганг.
Вануату CQ+SP Весь рік, скрізь, окрім о. Футуна
В'єтнам AS – 2nd; 3rd trimesters; QN Весь рік, скрізь, окрім центральних промислових районів, дельти Червоної ріки й північних прибережних рівнин Нха Транга.
Індія AL – 2nd; 3rd trimester; QN Весь рік, усюди, нижче 2000 м., за винятком ряду районів в штатах Хімачал Прадеш, Джамма і Кашмір, Сикким, через високу стійкість Р. Falciparum до делагілу.
Індонезія AL – 2nd; 3rd trimester; QN Весь рік, скрізь, окрім Джакарти, великих міст та туристичних центрів на островах Ява и Балі; - на території Іріан Джайя.
Іран ? З березня по листопад, переважно в провінціях Сістан-Белуджистан, Хормозган і Керман (тропічна частина); - на південному сході країни.
Ірак ? З травня по листопад, в основному на півночі, нижче 1500 м (провінції Духок, Ербіль, Тамім, Ніневія, Сулейманія), а також в провінції Басра.
Ємен ? Весь рік, усюди, з вересня по лютий, окрім Адена й району аеропорту
Камбоджа QN Весь рік, усюди, за винятком Пномпеня й навколо Тонле Сап, має місце в туристичному центрі Ангкор Ват; - в західних провінціях.
КНР QN На північ від 33° півн.ш. – з липня по листопад, між 33° и 25° півн.ш. – з травня по грудень, на південь від 25° півн.ш. – весь рік, нижче 1500 м. передача відсутня: Хейлонгджанг, Жилін, Неі Монгол, Ганьсу, Пекін, Цингхай, Синцзян. В районах тропічної малярії: Хайнань, Юнань.
Лаос QN Весь рік, скрізь, окрім В'єнтьяна.
Малайзія CQ Лише в обмежених осередках усередині країни. Міські й прибережні зони вільні від малярії. У штабі Сабах – протягом усього року.
М'янмар AL – 2nd; 3rd trimester; AS+MQ – 2nd; 3rd trimester; QN+CL Весь рік, нижче 1000 м в штаті Карен, з березня по грудень в штатах Чин, Качин, Мон, Рахін, Шан, Пегу, Каях, з квітня по грудень в сільських зонах Тенассерим, з травня по грудень – в штаті Іраваді та сільських зонах Мандалай, з червня по листопад – в сільських районах Магуе та Сагаїнг.
Непал QN Весь рік в сільських зонах дистрикту Тарай та уздовж кордону з Індією.
Пакистан CQ Весь рік, усюди, нижче 2000 м.
Папуа – Нова Гвінея AL; QN Весь рік, усюди, нижче 1800 м. Р. vivax стійкий до хлорохіну.
Саудівська Аравія ? Весь рік, у більшості південних провінцій та деяких західних сільських провінціях.
Соломонові острови AL Весь рік, усюди, за винятком 5 віддалених східних та південних островків.
Таїланд AS+MQ – 2nd; 3rd trimester; QN Весь рік, усюди в лісових сільських районах. Немає ризику в містах і великих туристичних центрах (Бангкок, Паттайя, Пхукет, Чиангтравень, Самуї). У зонах, що межують з Камбоджією та М'янмаром, де є стійкість до хініну й мефлохіну.
Філіппіни QN Весь рік, усюди, нижче 600м. Немає ризику в провінціях Бохол, Катандуан, Себу, в усіх містах і на рівнинах.
Шрі Ланка AL (2nd; 3rd trimester); QN Весь рік, скрізь, окрім дистриктів Коломбо, Калутара, Нувара Елія.
Африка
Алжир Ризик обмежено осередком в Іхрирі (департамент Иллізі).
Ангола QN Весь рік, усюди.
Бенін QN Весь рік, скрізь.
Ботсвана QN З листопада по травень-червень в північній частині країни: дистрикти Ботеті, Чобе, Нгамиленд, Окаванго, Тутуме.
Буркіна- Фасо QN Весь рік, усюди.
Бурунді QN Весь рік, усюди.
Габон QN. Весь рік, усюди.
Гамбія QN Весь рік, усюди.
Гана AS+AQ; QN Весь рік, усюди.
Гвінея QN Весь рік, усюди.
Гвінея- Бісау QN Весь рік, усюди.
Джібуті AS+SP – 2nd; 3rd trimester; QN Весь рік, усюди.
Замбія QN. Весь рік, усюди.
Зімбабве QN Весь рік в долині р. Замбезі, з листопада по червень – в зонах нижче 1200 м. В Хараре й Булавайо – ризик зараження незначний.
Камерун QN Весь рік, усюди.
Капо-Верде QN З вересня по листопад, тільки на о. Сао Тіаго.
Кенія AL; QN Весь рік, усюди, включаючи заповідники. Низький ризик в Найробі, зонах вище 2500 м, центральній, західній, східній провінції, Н'янза і долини Рифт.
Конго QN Весь рік, усюди.
Кот Дивуар QN Весь рік, усюди.
Коморські острови QN Весь рік, усюди.
Ліберія QN Весь рік, усюди.
Маврикій В деяких сільських зонах (Р. vivax), за винятком о. Родрігес.
Мавританія ? Весь рік, скрізь, окрім північних зон: Дахлет-Нуатхібу й Тиріс-Земур. В Адраре й Інчирі ризик лише в сезон дощів.
Мадагаскар QN Весь рік, усюди, високий ризик в прибережних зонах.
Малаві QN; SP Весь рік, усюди.
Малі QN Весь рік, усюди.
Марокко З травня по жовтень в окремих сільських районах (Р. vivax). Обмежений ризик в: Хеміссет, Бені Меллал, Хеніфра, Таза, Лараш, Хурібга, Сеттат, Шефшауен, Таунат.
Мозамбік QN Весь рік, усюди.
Намібія QN З листопада по травень-червень у північних районах і Отджозонджупа, Омахеке. Весь рік – в долинах річок Каванго и Кунене.
Нігер ? Весь рік, усюди.
Нігерія ART-2nd; 3rd trimester; QN Весь рік, усюди.
Сан-Томе и Принципі AS+AQ; QN Весь рік, усюди.
Свазіленд QN Весь рік, усюди.
Сенегал QN Весь рік, усюди.
Сомалі QN Весь рік, усюди.
Судан AS+SP (2nd option from 13 wks); QN Весь рік, усюди. Низький ризик лише на півночі країни й узбережжі Червоного моря.
С'єра-Леоне QN Весь рік, усюди.
Танзанія QN Весь рік, усюди, нижче 1800 м.
Того ? Весь рік, усюди.
Уганда QN Весь рік, усюди.
ЦАР QN Весь рік, усюди.
Чад QN Весь рік, усюди.
Екв. Гвінея QN Весь рік, усюди.
Еритрея QN Весь рік, скрізь, окрім Асмари.
Ефіопія QN Весь рік, усюди, нижче 2000 м., крім Аддіс-Абеби.
ПАР QN+CL Весь рік в зонах на невеликій висоті в провінціях Північній та Мпумаланга (в т.ч. Крюгер-парк), на північному сході Квазулу/Наталь, далеко на південь до р. Тугела. Високий ризик з жовтня до травня.
Центральна й Південна Америка
Аргентина ? З жовтня по травень в сільських районах, нижче 1200 м, в провінціях, що межують з Болівією та Парагваєм (Р. vivax).
Беліз ? Весь рік, скрізь, окрім міських зон. Ризик високий у західній та південній частинах країни. Р. vivax – 95%.
Болівія ? Весь рік, усюди в сільських районах нижче 2500 м, в департаментах Бені, Пандо, Санта Круз, Тариджа, Ла Пас (північ і південь Юнгас), в провінціях Лакарейя, Руренабаке. Тропічна малярія існує на півночі, в департаментах Бені, Пондо, що межують з Бразилією.
Бразилия AS+AQ – 2nd; 3rd trimester; QN Весь рік в лісових районах, нижче 900 м, включаючи 9 штатів району "Legal Amazonia" (Акре, Амапа, Амазонас, Маранхао, Мато-Гроссо, Пара, Рондоніа и Токантінс). Високий ризик в джунглях, гірськорудних і сільськогосподарських районах, низький – в міських зонах.
Венесуела ? Весь рік в деяких сільських районах (Р. vivax); - в джунглях в муніципалітетах Амазонас (Атабаро), Болівар (Цедено, Гран Сабана, Сифонтес, Рауль Леоні), Дельта Амакуро (Антоніо Діас, Казакоїма, Педерналес).
Гаїті ? Весь рік, усюди, в лісових районах
Гайана ? Весь рік, в лісових районах країни, крім Джорджтауна й Нового Амстердама.
Гватемала ? Весь рік, нижче 1500 м. Високий ризик в департаментах Альта Верапас, Ескуінтла, Хьюетенанго, Петен, Квиче, помірний – в Сан Маркос, Закапа, Ізабаль, Байа, Верапас, Реталхулеу, Жутіапа.
Гвіана Франц ? Весь рік, усюди, в 9 муніципалітетах, які межують з Бразилією та Суринамом.
Гондурас ? Весь рік, усюди (Р. vivax – 98%). Низький ризик в Тегусигальпа и Сан Педро Сула.
Домініканська республіка ? Весь рік тропічна малярія скрізь в сільських районах західних провінцій: Дажабон, Еліас Піна, Монте Кристі.
Колумбія AS+AQ – 2nd; 3rd trimester; QN Весь рік, усюди в сільських районах и джунглях нижче 800 м. Високий ризик в департаментах Антиокія, Араука, Кордова, Какета, Чоко, Гуаїнія, Гуавіаре, Мета, Наріно, Путотравеньо и Вичада. Хлорохінстійка тропічна малярія – в Ураба Байо Каука, Пасифіко и Амазоніа.
Коста Ріка ? Весь рік помірний ризик (Р. vivax) в кантонах Матіна, Лимон, Каламанка, Лос Чилес. Низький ризик в 15 кантонах провінцій: Гуанакасте, Алажуела и Нередіа.
Мексика Весь рік в окремих сільських зонах (Р. vivax), але не в туристичних центрах. Наибільш уражені: Оаксака, Чіапас, Гуерреро, Кампеч, Квінтана Ру, Синалоа, Мічоакан, Табаско, Ідальго, Наяріт.
Нікарагуа CQ Весь рік, в сільських районах (Р. vivax – 94 %). Низький ризик в департаментах Мадріз, Каразо й Масайя.
Панама Весь рік, помірний ризик лише в 3 провінціях: Бокас де Торо (на заході, Дар'єн и Сан Блас (на сході) Р. vivax- 87%.
Парагвай Ризик помірний (Р. vivax – 96%) у департаментах Каагуасу, Альто Парана, Амамбай і Канендійу.
Перу Ризик високий в 21 з 33 районів, включаючи Лорето, Мадре де Діос, Луціано Кастільйо, Джаен, Джунін, Сан Мартин, Укаялі, Церро де Паско, Піура, Аякучо и Тумбес; – в Луціано Кастільйо, Лорето й Піура.
Суринам Весь рік, в 3 південних дистриктах країни. В Парамарібо й інших 7 прибережних дистриктах ризик незначний.
Еквадор Весь рік, нижче 1500 м в провінціях Эль Оро, Есмеральдас, Гуаяс, Лос Ріос, Манабі, Морано, Сантьяго, Напо Пастаза, Пичинча, Сукумбиос, Замора-Чинчипе.
Ель-Сальвадор Весь рік низький ризик в провінції Санта Ана та лісових зонах (міграція з Гватемали).

ПРЕПАРАТИ, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ДЛЯ ХІМІОПРОФІЛАКТИКИ МАЛЯРІЇ

AL – артеметр-люмефантрин; AM – артеметр; AQ – амодіахін; ART – артемізинін; AS – артесунат; CL клиндаміцин; CQ – хлорохін; MQ – мефлохін; QN – хінін; SP сульфодоксін-піріметамін.

Взагалі період прийому препаратів не повинен перевищувати 4-6 місяців, препарати протипоказано дітям до 1 року. Розрахунок дози препарату проводиться по основі. Дітям молодших вікових груп назначають хлорохін (CQ) в сиропі з розрахунку 5 мг/кг ваги.

 Президент України  Верховна Рада України  Урядовий портал  Головна сторінка