19 вересня 2019 року
Фармаконагляд Мобільний зв’язок та здоров’я людини Малюнки-попередження на упаковці тютюнових виробів
Сімейна медицина Відповіді фахівців Медико-санітарне забезпечення оздоровлення дітей
Вакцинопрофілактика Лікування за кордоном Медичне запезпечення у сфері безпеки дорожнього руху
Профілактика захворюваності Медико-соціальна експертиза Безкоштовне медичне обслуговування

Послуги та рекомендації :: Актуальні питання :: Профілактика захворюваності
Чума - пам'ятка для осіб, що здійснюють поїздки в регіони, де наявні природні осередки чуми


ЧУМА

пам'ятка для осіб, що здійснюють поїздки в регіони,

де наявні природні осередки чуми

Чума – це природно-вогнищеве інфекційне захворювання.

Збудник захворювання циркулює серед специфічних видів гризунів та їх ектопаразитів (кліщів, бліх) на певних ендемічних територіях.

Ендемічні території чуми наявні на Євроазіатському (Азербайджан, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Китай, Монголія, Російська Федерація та інш..), Африканському (Демократична Республіка Конго, Мозамбік, Танзанія, о. Мадагаскар), Американському (Аргентина, Болівія, Бразилія, Перу, США) континентах.

Щорічно у світі реєструється від 300 до 700 випадків чуми у людей, з них від 50 до 130 закінчуються летально.

За останні 5 років спалахи чуми реєструвалися в Африці та Латинській Америці, зокрема у Перу, Демократичній республіці Конго та на Мадагаскарі. Поодинокі випадки було виявлено в США, Російській Федерації, Киргизстані, Монголії та Китаї.

Джерелом інфекції є хвора людина або інфіковані тварини. Інфікування людей у природних вогнищах відбувається через укуси інфікованих бліх.

Зараження може також відбуватися при прямому контакті з інфікованими тваринами (при догляді, знятті шкур, розтині тушок), іноді при вживанні інфікованих продуктів та повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворим на легеневу форму чуми.

Від зараження людини до появи перших симптомів захворювання зазвичай проходить від 3 до 7 днів.

Захворювання починається гостро з підйому температури до 39-40 С, відзначається сильний головний біль, запаморочення, часто нудота і блювота. Хворих турбує безсоння, з'являються галюцинації. Надалі захворювання розвивається стрімко, стан хворого швидко погіршується.

Розрізняють бубонну, шкірну, септичну, легеневу і кишкову форми чуми. Найчастіше спостерігається бубонна форма.

Чуму можна успішно вилікувати антибіотиками. Однак за відсутності лікування або при пізньому його початку помирає від 30 до 60% хворих.

Заходи з профілактики чуми на територіях, де наявні природні осередки:

– боротьба з гризунами у місці проживання, роботи та відпочинку, знищення місць можливого розмноження та перебування гризунів;

– використання репелентів (для одягу та відкритих ділянок шкіри) під час подорожі для запобігання укусів бліх;

– використання репелентів для домашніх тварин (собак, кішок), що вільно переміщуються та можуть контактувати з інфікованими гризунами чи блохами; при появі ознак захворювання у домашніх тварин використовувати засоби індивідуального захисту (рукавички) при контакті з ними та негайно звертатися до ветеринарного лікаря;

– уникати контакту з дикими тваринами (особливо гризунами), не торкатися мертвих тварин

При погіршенні самопочуття, виникненні гарячки та інших симптомів інфекційного захворювання під час перебування за кордоном та після повернення до України, необхідно негайно звернутися по медичну допомогу та повідомити лікаря про свою подорож.

 Президент України  Верховна Рада України  Урядовий портал  Головна сторінка